Outsourcing

w branży IT- szansą na rozwój rynku pracy w Polsce.

Jak wybrać odpowiedni schodołaz

Osoby niepełnosprawne ruchowe napotykają wiele różnego rodzaju problemów w swoim życiu, które to związane są przede wszystkim z trudnościami w poruszaniu się. Najczęściej dotyczy to przede wszystkim osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz niezwykle trudnej dla tych osób przeszkody, jakimi są schody. Niestety cały czas nie wszystkie miejsca są odpowiednio przystosowane, by każdy chory mógł w prosty sposób dostać się do budynku czy też poruszać się w jego obrębie.

Pomocą może okazać się schodołaz, który służy właśnie do pokonywania takiej bariery architektonicznej jaką są schody. Schodołazy pozwalają w wygodny i prosty sposób transportować osoby niepełnosprawne czy też starsze po schodach, dzięki czemu nie są one już barierą nie do pokonania. Dzielimy je na schodołazy kroczące oraz gąsienicowe i coraz częściej możemy je spotkać przy schodach.

Warto jednak wiedzieć o tym, że w większości przypadków nie montuje się ich do schodów – wręcz przeciwnie, schodołazy charakteryzują się tym, że są mobilne, dzięki czemu możemy je założyć w jednym miejscu, a następnie zdemontować i przewieźć dalej. Jak więc widzimy, jest to ogromna pomoc dla wszystkich osób niepełnosprawnych, a w szczególności tych poruszających się na wózku.

Schodołaz kroczący czy gąsienicowy – na co postawić?

Pierwszy rodzaj schodołazu, czyli schodołaz kroczący, doskonale sprawdza się na schodach prostych, jak i na schodach kręconych.

Jedną z największych jego zalet jest niewielka waga i rozmiary – w ten sposób sprzęt ten rzeczywiście jest bardzo mobilny, a chory może go ze sobą łatwo zabierać i używać w różnego rodzaju lokalizacjach. Prócz tego, schodołaz kroczący jest również bardzo wytrzymały i z reguły można je kupić w zestawie razem z wózkiem inwalidzkim bądź też fotelikiem. Jakby tego było mało, tego typu schodołazy posiadają także trzy stopnie związane z regulacją prędkości.

Jeżeli natomiast chodzi o schodołaz gąsienicowy to dla wielu osób jest to prostu nieco łatwiejszy w obsłudze sprzęt niż schodołaz kroczący. W przypadku schodołazów gąsienicowy, jesteśmy w stanie używać ich zarówno na zewnątrz, jak i w środku danego budynku. Dodatkowo, taki schodołaz również da się łatwo ze sobą przewozić, chociażby w bagażniku samochodou.

Warto wspomnieć również o tym, że niektóre modele zostały wyposażony w specjalny hamulec elektromagnetyczny – w ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo w trakcie korzystania z takiego schodołazu. Trzeba też jednak wziąć pod uwagę to, że schodołazy gąsienicowe są cięższe niż schodołazy kroczące.

hocoma.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.