Outsourcing

w branży IT- szansą na rozwój rynku pracy w Polsce.

Co to jest kręgoszczelina?

schodołazy używane gąsienicowe

Kręgoszczelina to zaburzenie w obrębie kręgosłupa. Polega ono na tym, że występuje brak ciągłości łuku kręgowego. Zazwyczaj schorzenie to powstaje w wyniku dużego obciążenia lub jeszcze na etapie rozwoju płodowego.

Szacuje się, że z tym problemem boryka się około 5 procent populacji. W niektórych przypadkach kręgoszczelina może w ogóle nie dawać o sobie żadnych sygnałów. Jednakże trzeba również wiedzieć, że powstała luka może stanowić miejsce, w którym będzie rozwijać się kręgozmyk, czyli będzie dochodziło do przemieszczania się kręgu do przodu w stosunku do kręgu znajdującego się niżej.

Tym samym będzie ulegać przesuwaniu się górna część kręgosłupa. Kręgoszczelina i kręgozmyk często nie wykazują żadnych objawów. Czasem można rozpoznać to schorzenie na zdjęciu RTG.

Niektórzy pacjenci, u których doszło do kręgozmyku narzekają na ból w okolicach pleców i pośladków, który nasila się przy długotrwałym chodzeniu lub staniu. Ulgę przynosi odpoczynek. W przypadku, gdy kręgozmyk będzie się pogłębiał, mogą być odczuwane poważne dolegliwości, takie jak zaburzenie czucia, niedowład, osłabienie bądź porażenie mięśni.

Aby zdiagnozować występowanie kręgoszczeliny oraz kręgozmyku, lekarz powinien zlecić wykonanie badania RTG. W zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości można zastosować leczenie zachowawcze lub skierować na zabieg chirurgiczny. Leczenie nieoperacyjne polega na unikaniu nadmiernego wysiłku fizycznego obciążającego kręgosłup.

W przypadku dzieci wskazane jest noszenie gorsetu ortopedycznego. Sposoby przeprowadzenia operacji zależą od objawów oraz stopnia ich nasilenia.

http://medactive.com.pl/ www.wydawnictwopuls.pl
hocoma.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.